fbpx

Dijital Pazarlama Tavsiyeleri

Günümüzde dijitalleşme, koronavirüs salgını ile hız kazanmış durumda. Bu bağlamda birçok kişi dijital pazarlama işine girerek yeni iş alanlarına adım atmakta. Bu konuda dijital pazarlama işine girmek isteyenler için dijital dünyada yapılabilecek meslekler hakkında bilgiler vereceğiz.

E-Ticaret

Dijital dünya ile yeni iş alanları oluşurken bazı iş alanları dijital dünyaya aktarıldı. Bu işlerden birisi de e-ticaret olmakta. Dijital dünyanın en popüler meslekleri arasında yer alan e-ticaret işi ile satış yaparak gelir elde etmek mümkün olmakta. E-ticaret ile birlikte işletme sahipleri isteğe bağlı olarak fiziksel ürün satarak bu ürünleri kargo ile gönderebilir veya tamamen dijital ürünlere ağırlık vererek depolama maliyetlerinden kurtulabilir. Dijital dünyanın bize açtığı kapılar arasında yer alan e-ticaret ile birlikte firmalar birçok avantaj sağlar. Bu avantajlar arasında düşük maliyet, kira masraflarından kurtulma, müşterilerin kolayca ulaşması gibi durumlar yer almakta.

Danışmanlık

İnternet üzerinde yapılabilecek bir diğer iş ise danışmanlık olmaktadır. Danışmanlık günümüzde dijital ortamda rahatlıkla yapılabilen bir meslek haline geldi. İnternet üzerinden birçok firma müşterilere destek sunarak bu konuda yardımcı olmakta. SEO danışmanlığı, sosyal medya danışmanlığı, web site danışmanlığı gibi çeşitli danışman firmalar hem rehberlik sunmakta, hem eğitim ve sertifika vermekte hemde bu konuda yardımcı olmakta. Örneğin SEO danışmanlığı ile uğraşan bir firma web sitesinin SEO konusunda daha iyi olması için uğraşırken aynı zamanda altyapı düzenlemeleri de yapar. Bu doğrultuda kullanıcıya rapor veren firma, web sitesinin SEO konusunda daha iyi bir yer haline gelmesini sağlar.

İçerik Üreticiliği

İnternetten içerik üretmek para kazanmanın bir diğer yoludur. Video, makale, tasarım gibi çeşitli alanlarda müşteriler için içerik üretmek ve bunu satmak gelir elde etmenin yollarından birisidir. İçerik üreticiliği ile birlikte kullanıcılar kendi alanlarında sevdiği işi yaparak kolayca para kazanabilir. Bu işin en büyük avantajı işletme sahibi kendi işine odaklanacağı için işin kalitesinin artması olacaktır. Bu da müşteriye daha kaliteli bir performans olarak geri döner. İçerik üreticiliği alanında farklı örnekler vermek gerekirse YouTuber ve canlı yayın sunuculuğu da bu konuya bir örnektir.

Stok Fotoğrafçılık ve Video

İnternetten yüksek miktarda gelir eden bir diğer firma ise stok fotoğrafçılık ile uğraşan firmalardır. Stok fotoğrafçılık mesleği ile uğraşan insanlar bu fotoğrafları satmak için kendi web sitelerini kullanırlar veya farklı web siteleri üzerinden satış yaparlar. Shutterstock bu web sitelerine bir örnektir. Stok fotoğrafçılık veya video işinden her bir medya için yüksek miktarda gelir elde etmek mümkün olmakta. Örnek vermek gerekirse kalitesi yüksek bir fotoğraf için binlerce lira kazanan insanlar da bulunmaktadır. Tabii yeni başlayan bir kişi bu seviyeye erişmek için kendini geliştirmelidir.

Programlama

İnternetten gelir elde etmenin bir diğer yolu ise programlama alanında gelişmektir. Günümüzde birçok firma bulunur. Bu firmalar arasında Microsoft, Apple, Samsung ve Google gibi firmalar gelir elde etmek için yazılım ve donanım alanında kendini geliştirmiş firmalardır. Programlama ile gelir elde etmek e-ticaret işinden sonra en büyük gelir kaynaklarından birisidir. Örnek vermek gerekirse Türkiye’de yer alan bir oyun firması Türkiye’de rekor düzeyde bir fiyata satıldı. Bu da yazılımın günümüzde ne kadar önemli olduğu ve gelecekte ne kadar önemli olacağını gözler önüne sermekte.

Programlama alanında çeşitli bölümler bulunmaktadır. Bu bölümler arasında en popüleri web programlamadır. Web programlama ile birlikte oyun, uygulama, video oynatıcı, web sitesi tasarımı gibi birçok şeyi yapmak mümkün olmaktadır. Birçok programcının web programlamayı tercih etmesinin sebebi çapraz platform desteğine sahip olması yani her platformda kullanılabilmesidir. Bu bağlamda günümüz oyunları arasında HTML5 oyunları yani JavaScript ile birlikte geliştirilen web oyunları da popüler olarak yer almakta.

Programlama alanında web programlama dışında masaüstü programlama ve mobil programlama gibi alanlar da yer almaktadır. Yazılımcı olmak isteyenler bu alanlar arasından kendine en uygun olanı seçerek gelişmeye başlamalıdır. Yazılım alanında uğraşmanın büyük avantajları bulunur. En önemli avantajı ise geleceğin meslekleri arasında yer alan bu iş günümüzde de yoğun olarak kullanılmakta. Gelecekte yapay zeka, nesnelerin interneti ve robotlar daha da yaygınlaşacak.

Programlama, dijital dünyanın en önemli işleri arasında yer almakta. Bundan dolayı gelecekte daha yaygın olarak kullanılacak. Endüstri 4.0 ve 5G teknolojisi de bu konuda önemli olmakta. Programlama öğrenen yazılımcılar müşterilere bu konuda destek sağlayabilir. Örneğin müşterinin kodlama işi var ise yazılımcı bu işi alarak bu işten gelir elde edebilir. Bu durum yazılımcının bu şekilde de gelir elde etmesini sağlar. Bundan dolayı yazılımcı yeni teknolojilere ayak uydurarak kendini geliştirmeli, yeni şeyler öğrenmelidir.

Uygulama içi Hizmet

İnternet üzerinden gelir elde etmenin bir diğer yolu ise uygulama içi hizmet satışıdır. Uygulama içi hizmet satışı, bir müşterinin daha fazla ayrıcalığa sahip olmasını sağlayan sistemlere denir. Uygulama içi hizmet çeşitli olmaktadır. Bu meslek grubunun çeşitlerinden birisi oyun ve uygulama içi satış olmaktadır. Oyunlarda bazı oyuncular daha fazla ayrıcalıklı olmak veya daha fazla eşya satın almak için para ödeyebilirler veya bir uygulama kullanıcısı uygulama içerisinde ek özelliklere sahip olabilir. Bu gibi durumlar müşterinin ilgisini çeken durumlardır.

Uygulama içi hizmet konusunda verilebilecek bir diğer örnek ise web sitesi içerisinde hizmet vermektir. Bazı web siteleri kullanıcıların ilgisini çekmek için çeşitli hizmetler veya özel üyelikler satabilir. Bu durum müşteriye hoş gelebilir ve müşteri bu paket veya hizmetlerden birini satın alabilir. Web sitesine reklam almak da müşteriyi etkileyebilecek bir durum olmakta. Müşterinin reklam ihtiyacı bulunuyor ise reklam paketlerinden birini satın alarak kendi reklamının görünmesini sağlayabilir. Bu gibi uygulama içi hizmet satışları hem geliştiriciye gelir elde ettirecek hemde müşteri çekecek yöntemler arasında yer alır.

Sosyal Medya Uzmanlığı

Dijital pazarlama alanında yapılabilecek bir diğer iş ise sosyal medya uzmanlığı olmakta. Sosyal medya uzmanlığı çeşitli şekillerde yapılır. Bunlar arasında en popüler olanı takipçi hizmetleridir. Takipçi, beğeni, yorum arttırma gibi hizmetler sunan bazı firmalar, müşterilere en uygun fiyatı ve en kaliteli hizmeti sunmak için çalışmalar yapar. Örneğin bir müşteri Instagram hesabının takipçi sayısını binlerce takipçi ile arttırmak istiyor ise bir firma ile görüşerek takipçi sayısını arttırabilir. Bu hizmetler genellikle havuz sistemi ile yönetilir. Bazı firmalar API kullanarak veri çekerken bazıları hesaplara sahiptir. Bu hesapları kullanıcı hesabına yönlendirir.

Grafik Tasarım

İnternet üzerinden gelir elde etmek için yapılabilecek bir diğer meslek grafik tasarım olmakta. Logo tasarımı, konu tasarımı, reklam tasarımı gibi çeşitli şekillerde yapılabilen bu meslek ile firma sahipleri yüklü miktarda gelir elde edebilir.

Sunucu Hizmeti

İnternetten gelir elde etmenin bir diğer yolu ise sunucu satışıdır. Sunucu makinesi satmak günümüzde popüler bir durum olmakta. Birçok müşteri oyun veya web sunucusu açarak kendi işini kurmak ister. Siz de bu işin köküne inerek sunucu firması kurabilirsiniz.