fbpx

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Mecraları

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Mecraları

Sosyal medya, günümüzde hayatın bir parçası haline gelmiş ve günlük yaşamın önemli unsurlarından biri olmuştur. Evde, işte, okulda ve her yerde telefonlardan rahatlıkla ulaşılabilen bu mecralar, hayatın vazgeçilmez bir meşgalesi haline gelmiştir. Peki en çok kullanılan sosyal medya mecraları nelerdir?

Son zamanların en popüler uygulamalarından olan Instagram her ne kadar gençler arasında daha yaygın olsa da, en çok kullanılan sosyal medya mecrası unvanını Facebook korumaktadır. Facebook, yaklaşık 2,4 Milyar aktif kullanıcıya sahiptir. Onu izleyen Instagram’ın da 1 Milyar aktif kullanıcısı vardır. Bu uygulamaların ortak özelliği ise insanların kendinden bir şeyleri bir sayfada biriktirip başka insanlarla paylaşabilmeleri ve birçok insanla etkileşime geçip, yeni iletişimler doğurabilmeleridir. Öyle ki kullanıcılar bu mecralar sayesinde kilometrelerce uzaktaki bir yakınlarıyla sanki bir aradaymış gibi iletişime geçebilmektelerdir.

 Instagram, Twitter ve Facebook Kullanımı

Peki bu sosyal medya mecraları günlük hayatın merkezine nasıl gelip yerleştiler? Sosyal medyanın öncüsü sayılabilecek ve en çok kullanılan sosyal medya mecrası olan Facebook, 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nde öğrenci olan Mark Zuckerberg tarafından kuruldu. Zuckerberg’in kurduğu Facebook’un ilk versiyonu sadece Harvard Üniversitesi öğrencilerinin girebileceği şekilde hazırlanmıştı. Daha sonra başka okullara da yayılmaya başlayan site, kısa süre içinde popülerleşti ve birden tüm dünya Facebook kullanıcısı haline geldi. Instagram ise 2010 yılında kuruldu ve 2012’de Facebook, Instagram’ı 1 milyar dolar karşılığında satın aldı. En çok kullanılan sosyal medya mecralarından biri olan Twitter ise 2006 yılında kuruldu ve 2013’te en çok ziyaret edilen 10 web sitesinden biri olmayı başardı. Günümüzde aktif 340 milyon kullanıcıya sahiptir.