fbpx

Google, Dijital Reklamın Yeniden Canlanması İçin Neler Yapıyor?

2021 yılının ikinci çeyreğinde yıllık %62 artışla yaklaşık 61,9 milyar dolar toplam gelir bildiren Google, şirketin ikinci çeyrek kârını da 7 milyar dolardan 18,5 milyar dolara kadar yükseltti. Yani korona dönemini en kârlı geçiren şirketlerden biri Google oldu diyebiliriz. Peki nasıl?

Perakende müşteri kazançları çalışmasına önem verdiklerini vurgulayan Google CEO’su Sundar Pichai; artan tüketici çevrimiçi etkinliğini ve reklamveren harcamalarındaki geniş tabanlı gücün bu dönemdeki ivmelerini yakalamalarındaki en itici güç olduğunu vurguladı.

Perakende ve E-ticaret Öne Çıktı

Perakendenin genel reklamcılık kazançlarına önemli bir katkıda bulunduğunu belirten baş işletme sorumlusu Philipp Schindler, Google Cloud Platform’un birçok yeni perakende müşterisini bünyesine kattığını da belirtti.

Müşterilerinin çoğu çevrimiçi alışveriş yaptığından, bu perakendeciler giderek daha değerli arama işlerine sahip oluyorlar. Buna ek olarak geçtiğimiz çeyrekte e-ticaret sitesi operatörleri ve ödeme işlemcileri, yani GoDaddy, Square, Shopify gibi işlemcilerle de önemli entegrasyonlar, ivmenin büyümesine bir tık daha katkıda bulunmuş oldular.

YouTube E-Ticaret İçin Çok Fazla Alana Sahip

Google’ın sahip olduğu dünyanın en popüler video uygulaması Youtube da büyük katkı veren yan markalar arasında.

YouTube’daki satıcıların veya içerik oluşturucuların içeriğin yanında görüntülenen bir ürün kataloğu yüklemesine olanak tanınması, bu dönemdeki yeniliklerden bir diğeri oldu. Bu sayede herhangi bir ödeme işleme ortağı veya Google, anında satışı dönüştürebilir pozisyona geldi.

YouTube’un ikinci çeyrek reklam geliri ise geçen yıl 3,8 milyar dolardan 7 milyar dolara yükseldi. Schindler, alışveriş entegrasyonlarının yanı sıra, bu çeyrekte 120 milyondan fazla kişinin YouTube’u akıllı bir TV’de izlediğini söyledi. Bu, bir yıl önce 100 milyondan fazla idi. Yani cep telefonundan izleme dönemi, yavaş yavaş yerini profesyonel izlemeye adeta bırakıyor gibi.

Ticaret sektörü konusunda katetmeleri gereken hâlen çok yol olduğunu ifade eden Google CEO’su, Google arama gelirlerine tekabul eden sponsorlu ürün reklamlarının da yakın zamanda başarıya ulaşan alanlardan bir diğeri olduğunu belirtti. Yine de son sözler şöyle; “Yerel reklamcılık gibi şeyler için geleneksel olarak kullanılan bütçelerden yararlanmak için hâlen yer var.”