fbpx

Instagram Aramalarında Kullanıcıların Karşısına Çıkmak

Google gibi çalışıyor olmasa da Instagram’ın da bir arama motoru bulunuyor. Markalar için de arama sonuçlarında müşterilerin karşısına ilk çıkabilmek oldukça önemli. Peki markanızın aramalarda üst sıralarda çıkmasını nasıl sağlarsınız? Instagram’ın algoritmaları her gün değişse de size fayda görebileceğiniz bazı ipuçları vereceğiz.

  • Hesabınızın ne ile ilgili olduğu kullanıcı adından ve isimden anlaşılabilir olmalı ve profiliniz tam olmalı. Web sitenizin URL’si, biyografiniz, profil resminiz mutlaka girilmiş olmalı.
  • Konumunuzun doğru olduğuna emin olun. Bu sayede sizi arayan kullanıcılar size daha rahat ulaşabilirler.
  • Eğer yerel bir firma iseniz, hizmet verdiğiniz ili adınıza ekleyin. Örneğin kulanıcı adı @handsomeberber olan bir markanız bulunuyor. Adı Kısmına “Handsome Berber Ankara” yazabilirsiniz. Kullanıcı adına eklemeniz profesyonel gözükmeyebilir. Lütfen “kullanıcı adı” ile “Adı” karıştırmayın. İli, “Adı” kısmına eklemelisiniz.
  • Caption’larınıza işinizle ilgili hashtag’ler girin. Doğru hashtag’ler kullanmanız, hizmetinizle ilgilenen kişilerin karşısına daha sık çıkmanızı sağlar.

Unutmamak gerekir ki, her ne kadar her şeyi tam yapsak da, kullanıcılara direkt olarak ulaşamayabiliriz. Instagram’ın amacı, arama yapan kişinin aradığı şeyi ona en hızlı şekilde ulaştırmaktır.

Dolayısıyla asıl olan kullanıcıların “aradığı şey” olmaktır.