fbpx

Instagram Takipçileriniz Neden Azalıyor?

Eğer Instagram’da takipçi kaybediyorsanız, bunun birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerin neler olabileceğini sizin için derledik. Gelin hep beraber bu maddelere göz atalım.

Takip-Geri Takip Yapan Kullanıcılar Olabilir

Instagram’da birçok profil, sizin ilginizi çekmek için sizi takip edebilirler. Eğer bu kullanıcılara geri dönmezseniz, genellikle sizi takipten çıkarlar. Bu tarz takipten çıkmaları kayda almanıza gerek yoktur. Asıl sorun, hedef kitlenizdeki takipçilerinizin sizi takipten çıkmasıdır.

Yanlış Çekilişler Düzenlemiş Olabilirsiniz

Bazı çekilişler sizinle alakasız kullanıcıların sizi takip etmesine neden olabilir. Bu kullanıcılar, sayfanızla ilgilenmedikleri için zamanla sizi takipten çıkabilirler. Çekiliş kurgularınızı hedef kitlenizle alakalı olacak şekilde hazırlamalısınız.

Fazla Satış Odaklı Olabilirsiniz

Eğer içerikleriniz çok fazla satış odaklı ise, kullanıcılar sizi takipten çıkabilirler. Sayfanızı takip eden kullanıcıların satış odaklı ve diğer türlü gönderilere ne derece etkileşim verdiklerini takip edip bunu analiz etmeli ve satış odaklı içerik sayınızı buna göre ayarlamalısınız.

Seyrek veya Çok Sık Paylaşım Yapıyor Olabilirsiniz

Eğer az paylaşım yapıyorsanız daha az görünürlük elde edersiniz ve bu durum takipçi sayınızın düşmesine neden olabilir.

Aynı şekilde fazla paylaşım yapmak da takipçilerinizi sıkabilir ve takipçi kaybına neden olabilir.

Profiliniz ve İçerikleriniz Alakasız Olabilir

Kullancı adınız, biyografiniz ve içerikleriniz birbiriyle uyuyor mu? Basit bir örnekle “Haftalık Kombin” isimli bir sayfada araba paylaşmanız takipçi sayınızın düşmesine neden olabilir. Dolayısıyla biyografinizin ve kullanıcı adınızın sizi ve içerikleri doğru yansıttığına emin olmalısınız.

İçerikleriniz Yeterince İlgi Çekici Olmayabilir

İçerikleriniz takipçilerinizin ne kadar ilgisini çekiyor? Kitlenizin ilgisini çekecek içerikler ürettiğinize emin olun. Bunun için geçmiş gönderilerinizin etkileşim oranlarını incelemek, iyi bir başlangıç olabilir.

Kitlenizle Yeterince İletişim Kurmuyor Olabilirsiniz

Mesajlara ve yorumlara yanıt vermiyor olabilirsiniz. Takipçilerinizle yeterince diyalog kurmamak, takipçi kaybetmenize neden olabilir.