fbpx

Kurumsal Sosyal Medya Hesabı Nasıl Yönetilir? 

Kurumsal Sosyal Medya Hesabı Nasıl Yönetilir? 

Markanızın veya hizmet sunduğunuz markanın sosyal medya hesabını yönetiyor ancak tam olarak nasıl bir yol izlemeniz gerektiğiyle ilgili soru işaretleri mi yaşıyorsunuz? Size yardımcı olabilecek bazı maddeler derledik. 

Öncelikle bilmeniz gereken en önemli husus, kurumsal bir hesabın yönetimiyle kişisel bir hesabın yönetiminin çok farklı olduğudur. Kişisel hesabınızda çok aktif olmanız, yüksek etkileşim alıyor olmanız veya takipçinizin çok olması; yönettiğiniz kurumsal hesapta da aynıları olacağını göstermez.

Şimdi gelin, kurumsal hesabınızı da aynı başarıya ulaştırmak için ne yapmanız gerektiğiyle ilgili maddelere göz atalım.

Planlama ve Strateji

  • Hedef kitlenizi tanıyın.

Takipçileriniz kim? Markanızın hedef kitlesi kim? Stratejinizi belirlerken hedef kitlenizi doğru tanımlamış olmalısınız.

  • Markanızın güçlü yanlarına ön plana çıkarın.

Sizi sektördeki diğer markalardan ayıran, güçlü yönünüz ne? 

  • Markanızın dilini oluşturun.

Markanız hedef kitlenizle iletişime geçmek için nasıl bir dil kullanıyor? 

  • Markanızın içerik türlerini ve temasını belirleyin.

Ne tarz içerikler üretiyorsunuz? Içerikleriniz hedef kitlenize uygun mu?

Rakip Analizi

Kendi yol haritanızı oluşturmadan önce, sektördeki rakiplerinizi de iyi tanıyor olmalısınız. Onların paylaşım sıklığı, içerik türleri, etkileşim oranları sizin için de fikir olacak; hangi yönünüzün daha iyi olduğunu keşfedeceksiniz.

Rakiplerinizi analiz ederken dikkat etmeniz gereken bazı maddeler;

  • Kullandıkları sosyal medya mecraları.
  • Hedef kitleleri.
  • İçerik sıklıkları.
  • İletişim dilleri.
  • Size kıyasla güçlü ve zayıf yönleri.
  • Tasarımları.

Hedefleriniz

Sosyal medyada var olarak ne hedefliyorsunuz? Sosyal medya ile ilgili çalışmalar yapmaya başlamadan önce, ne sonuç almak istediğinizi bilmeniz çok önemlidir. Daha çok kişinin markanızı duymasını sağlamak mı, satışlarınızı artırmak mı yoksa marka sadakati oluşturmak mı?

Markanız için gelecekte ne hayal ettiğinizi iyi bilmeli ve sosyal medya stratejinizi oluştururken bunu dikkate almalısınız.

İçerik Üretimi

İçerik üretimi, bu alanda en çok dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Planlama ve stratejik aşamaların ardından hedef kitlenizin ilgisine yönelik içeriklerin düzenli aralıklarla oluşturulup paylaşılması gerekmektedir.

İçeriklerinizde güncel olmalı, ilgi çekici ve farklı olmalı, etkileşime açık olmalısınız. Düzenli olarak içerik fikri üretmek bazen zorlayıcı olabilir, bunun için profesyonel yardım alabilirsiniz. 

Reklam Planlaması

Markanıza ne sıklıkla, ne kadar bütçeyle, hangi hedef kitleye, nasıl reklamlar çıkacağınızı belirlemelisiniz.

Reklamlar yeni takipçiler elde etmek, etkileşim artırmak, daha fazla satış elde etmek, potansiyel müşterilere ulaşmak gibi birçok konuda oldukça faydalıdır.

Etkili reklam yönetimi, sizi çok iyi noktalara getirebileceği gibi yanlış harcanan bütçeler de ekonomik olarak zarara uğratabilir. Bu yüzden uzmanlar tarafından yönetilmesi büyük önem taşır.

Moderasyon ve Raporlama

Müşteri yorumlarına yanıt vermek, paylaşımları zamanında yapmak sosyal medya yönetiminde moderasyon kısmına girer. Hesabınızda olabildiğince aktif olmalı, takipçilerinizle diyalog halinde olmalısınız.

Paylaşımlarınızın etkileşim oranları, takipçi analizi, paylaşım sıklığı gibi oranları doğru bir şekilde yorumlamak, orta ve uzun vadeli stratejinizi bunlara göre oluşturmalısınız. Bu alanda sosyal medya uygulamalarının analiz kısmını kullanabileceğiniz gibi 3’üncü parti sosyal medya analiz ve raporlama uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Kurumsal sosyal medya hesabı yönetiminde raporlama, sizin için en önemli yol gösterici aşamadır. Mutlaka çalışmalarınızın sonuçlarını takip etmeli, yeni aksiyonlarınızı buna göre belirlemelisiniz.

Kurumsal sosyal medya hesabınızın yönetiminde yardıma ihtiyacınız varsa, web sitemizdeki form kısmını doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.