fbpx

Pandemi, Pazarlama Dünyasını Nasıl Etkiledi?

Pandemi kuşkusuz ki pek çok alışkanlığımızı değiştirdi. Artık evde spor yapmak, evde sinema seyretmek, hatta evden çalışmak bile oldukça “olağan” oldu. Peki Covid-19 çağında pazarlama nasıl yeniden tanımlanıyor?

 

Artık Pazarlama Müşterinizi Tanımakla Değil, Müşteri Segmentinizi Tanımakla Başlıyor

Yaşanan yerin ötesinde, pazarlama mesajlarının kişisel olarak alakalı olması, yaş ve cinsiyet gibi demografik bilgilerin aksine bireyin durumu ve değerleriyle uyumlu olması gerektiğini öğrendik. Herhangi bir ticari mesaj içinde kişisel, insani bir bağlantı oluşturmak son derece mühim.

 

Rakiplerinizle Değil; Müşterinizin Sahip Olduğu Son En İyi Deneyimle Rekabet Ediyorsunuz

Koronavirüs vurduğunda, dijital dönüşüm bir gecede hızlandı. Bu da, şirketlerin daha dijital bir deneyimle onlar için yapabilecekleri konusunda tüketici beklentilerini hızla artırdı. Citi’nin pazarlama müdürü Carla Hassan’ın dediğine göre, müşteri kusursuz bir dijital işlemden çok daha fazlasını bekliyor. Artık şirketler kendi kişisel verilerine sahip olduklarına göre, tüm müşteri yolculuğu boyunca ileriye dönük, kişiselleştirilmiş deneyimler istiyorlar.

 

Müşteriler Sizden Tam Olarak İstedikleri Şeye Sahip Olmanızı Bekliyor

Eskiden durum biraz daha farklıydı. Müşteriler, istedikleri şeye sahip olduğunuzu umuyordu. Ancak günümüzde tüketiciler herhangi bir deneyimin sorunsuz, öngörülü, alakalı ve bağlantılı olmasını bekliyor. Başka bir deyişle, sadece istediklerini, istedikleri zaman elde etmekle ilgileniyorlar. Bu deneyimleri yaratmak, şirketlerin veri ve teknolojiyi kuruluşlarının merkezine yerleştirmesini de gerektirmekte.

 

Müşteriler, Pazarlama Stratejinizin Merkezinde Yer Almaktan Fazlasını İstiyor

 

Pazarlamanın genellikle müşteri ile olan ilişkinin sadece başlangıcı olduğunu unutmamalıyız. Artık müşteriler, müşteri yolculuğunuzun tam da merkezinde olmak istiyorlar ve B2C yani firmadan tüketiciye iş bağlamında pazarlama, tam bir uçtan uca yolculuk bağlamında görülmeli ve mümkünse noktaları birleştirmeye çalışmalıdır.

 

Sonuç

Pazarlama artık, hemen her şeyin “acil”e dayandığı bir kültür yarattı. Ve burada diğerleriyle rekabet edemeyip, gerekeni veremeyenler elenmeye mutlak mecbur kalacaktır…