fbpx

Tasarımda Font Neden Önemlidir?

Font, yazı tipi anlamına gelir. Şu an okuduğunuz yazıda olduğu gibi, gördüğümüz her karakterin bir fontu vardır. Fontlar, okuyucuların düzenli ve aynı boyutlarda olan yazıyı daha kolay okuyabilmesini sağlarlar.

Fontlar, oluşturduğunuz görselin tasarımını önemli ölçüde etkilerler. Belki biz farkında olmasak da, yazı tipleri okuduğumuz şeyin bizde uyandırdığı etki ve duyguyu farklı kılarlar. Bu dergi, gazete, web sitesi, sosyal medya paylaşımı veya broşür olabilir. Yaptığınız tasarımın nasıl bir duygu uyandırmasını istiyorsanız, ona uygun bir font seçmelisiniz. Bazı fontlar sert köşeli, bazıları yuvarlak köşeli, bazıları minimal, bazılarıysa fazlasıyla sülüdür. Örneğin kurumsal bir şirketin web sitesini hazırlıyorsanız marjinal bir yazı fontu seçmemelisiniz. Ancak siteniz çocuklara yönelikse, buna uygun daha canlı ve neşeli fontlar seçebilirsiniz.

Bakmakla bitiremeyeceğiniz, kullanabileceğiniz binlerce font ailesi var. 

Ücretsiz Font’lara Nereden Ulaşabilirsiniz?

  • Google Fonts
  • Font Space
  • Dafont
  • Font Squirrel
  • 1001 Free Fonts

Okuduğunuz Font, Hangi Font?

Çok beğendiğiniz bir font’la karşılaştınız ancak hangi font olduğunu anlayamıyor musunuz?

O zaman My Fonts’un “What The Font” özelliğini kullanabilirsiniz. Aradığınız fonta ulaşmak için tek yapmanız gereken fontun görüntüsünü yüklemek.