fbpx

TikTok Neden B2B Pazarlamacılarını Fazlasıyla Çekiyor?

Hashtag’ler ve mikro etkileyiciler, işletmeler arası markaların hedef kitlelerini bulmasına yardımcı olabiliyor. Etkileyici pazarlama sadece ana akım markalar için geçerli değil. Gittikçe daha fazla B2B (business to business, yani işletmeden işletmeye) markası, reklam kampanyalarını artırmak ve yeni müşterilerle bağlantı kurmak için TikTok içerik oluşturucularını ve ünlüleri kullanmanın yollarını buluyor.

Medya ajansı Doremus’un grup stratejisi direktörü Lauren Silverman, “Tüketici markalarının eğlenceye, B2B markalarının eğitime öncülük ettiğine dair eski bir kural var” diyor. “Genellikle tüketicileri eğitmek, onların ilgisini daha da azaltmaya yönelik etkide olabilir, ancak B2B markaları bu eğitimi eğlenceli hale getirmenin yollarını buluyor. “

B2B pazarlama yeni olmasa da, geçen yıl etkileyici pazarlamayı B2B marka pazarlama stratejilerinin temel dayanağı olarak pekiştirdi. eMarketer’in Temmuz 2021 raporuna göre, ABD B2B dijital reklam pazarı 2020’de %32,5 büyüdü ve bu yıl %24,9 daha büyüyerek yaklaşık 11 milyar dolarlık harcama yapabilecek noktaya geldi.

Pandeminin başlangıcında muhasebe yazılımı şirketi QuickBooks, influencerların (Sosyal medya yayıncısı. Youtube, TikTok gibi) çabalarını desteklemek için resmi olmayan bir ekip oluşturdu. Bu grup, Ekim 2020’de, QuickBooks’un kültürel açıdan alakalı anlardan faydalanmasına yardımcı olacak bir yapıdaydı. Günün sonunda küçük işletme influencerlarından ve muhasebecilerden yararlanmakla görevlendirilen beş kişilik resmi bir ekip haline geldiler.

QuickBooks, son kampanyası “Başarıya Yolculuk” için kıvırcık saç bakım serisi Rizo’s Curls’in kurucusu ve CEO’su Julissa Prado; Sanat eserlerinin alınıp satıldığı bir pazar yeri olan Artsy’nin Pazarlama Direktörü Everette Taylor ve güzellik markası Megababe’nin kurucusu Katie Starino. Kampanya, küçük işletme sahiplerinin işlerini büyütürken yaşadıkları iniş ve çıkışları vurguluyor ve beyzbol oyuncusu Alex Rodriguez’i de içeriyor.

TikTok’ta Başarıyı Bulun

QuickBooks ayrıca, kampanyanın bir parçası olarak Temmuz ayında TikTok’ta bir hashtag yarışması başlattı. TikTok’lar, Gordon Ramsey ve Jessica Alba gibi büyük isimlerin yanı sıra küçük işletmelerden mikro-influencarlar da içeriyordu. Resmi TikTok QuickBooks’un yalnızca 200 abonesi olmasına rağmen, #QuickBooksVictoryPose tabi ile 6 milyarın üzerinde etkileşim aldı ve #quickbooks tabi ile de neredeyse 2 milyonluk etkileşim sağladı.

TikTok, özellikle mikro influencarlar aracılığıyla eğitim ve eğlencenin bir karışımını bulmak için başvurulan platform haline geldi. Platformun büyük popülaritesi, B2B işletmelerinin niş kitleler bulmasına olanak tanıyor ve kısa video formatı ile çözümlerini hızlı ve özlü bir şekilde açıklamaları için onlara fayda sağlıyor.

QuickBooks stratejik iletişim direktörü Jenni Buchbinder, “TikTok gibi platformları ne kadar çok test edersek, o kadar iyi çözümler buluruz” diyor. “Bu influencarlar, küçük işletme sahipleri, bu nedenle kişisel deneyimlerinden yola çıkarak ürünümüz hakkında konuşabilirler. “

QuickBooks ayrıca Facebook ve Instragram’da da influencer’ları kullanırken, YouTube ve TikTok’un videoya öncelik verdikleri için daha güçlü platformlar olduğu sonucunu çıkardı. QuickBooks’ta küresel pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Michelle Tainte, “Farklı kanallar farklı hedeflere ulaşabilir” diyor. “YouTube, öğretici türdeki gibi konularda eğitim için harika, TikTok ise küçük işletme sahiplerinin elde edebileceği başarıyı göstermek için harika olabilir.” dedi.