fbpx

Web Siteniz İçin En Etkili Reklam Boyutları ve Konumları

Diyelim ki bir websiteniz var. Ve zamanla ilgi çeken, değerli, takip edilen ve konuşulan bir boyuta geliyor. İşte bu süper! Markalar sizin sayfanıza reklam vermek için birbirleriyle yarışıyor. Ama o da ne? Hangi alanda reklam daha iyi gözükecek? Web içeriğimizi kapatacak, zarar verecek şekilde olmamalı, değil mi? Bunu nasıl sağlarım? Peki en ilgi çekici alanlar nereler? En çok para getirecek, değerli kısımlar nereler? İşte bu sorulara cevap bulmak için buradayız.

 

En İdeal Boyut 300 × 250

Genel olarak ortalama dikdörtgen olarak da bilinen bu boyutun, diğerlerinin önüne çıkmasının bir numaralı faktörü ideal boyutta olması sayesinde en iyi tıklanma oranına sahip oluşu. Görüntülü veya metin şeklindeki reklamları destekleyen boyutun bir diğer avantajı ise kenar çubuğuna veya içerik alanına geçerek kullanıcıyı rahatsız etmemesi ve fit bir şekilde sığması. Sayfanın sağ, üst köşesinde konumlanır.

 

Kusursuz Dikdörtgen Banner

728 × 90 boyutuyla, sayfanın sağ üst köşesinde büyük bir şerit halinde yer alan banner boyutu, geleneksel şerit reklam boyutudur. Tek dezavantajı mobil reklamları desteklememesidir. Konumuyla, boyutuyla gayet şık ve tercih edilen bir reklam yeridir.

 

Büyük, Dikey Reklam Alanı

Genellikle 300*600 olarak boyutlandırılan bu alan daha çok büyük reklam alanına sahip olmak isteyen ve biraz daha göze sokmak isteyen reklamverenlerin favorisi konumunda. Yarım sayfa olarak bilinen bu dikey banner boyutundan mütevellit daha pahalı fiyattan kiralanmaktadır. Sayfanın sağ kısmında heybetli bir şekilde durur, site bir tık daralmış halde normal faaliyetini sürdürür.

 

Klasik Kare Boyutu

Bu boyut genellikle 250*250 olarak kullanılmaktadır. WordPress kullanan siteler için hem minimalist, hem de oldukça idealdir. Diğer reklamlara göre daha küçük kalmış olsa da, oturuşu açısından dikkat çekmeyi başarır. Daha az para kazandırır ancak kullanıcıyı da daha az rahatsız eder.