fbpx

WordPress Nedir?

WordPress Nedir?

WordPress ücretsiz bir web site oluşturma sitesidir. Birçok ünlü web sitesi, WordPress altyapısına sahiptir. Site, geniş bir gönüllü topluluğu tarafından yönetilmekte ve geliştirilmektedir. Kurulum tarihi 27 Mayıs 2003’tür. Birçok kişi için çalışma sağlanabilecek bir platformdur. Sitenin ilk kurucuları Matt Mullenwegg, Mark Jaquith, Andrew Ozz, Peter Westwood, Ryan Boren, Jane Wells ve Andrew Nacin’ dir. 5.6.1 sürümüyle 8 Şubat 2021’de güncellenmiş ve yeni özellikleriyle gelişmiştir. Bütün web sitelerinin %35’i, WordPress altyapısıyla oluşturulmuştur. Bunlardan bazı popüler olanları; Microsoft, Toyota, Nginx, Sony Music, The New York Times, Vogue, Renault, BBC Amerika gibi ünlü kuruluşlardır.

 

WordPress Kullanım Alanları ve Önemi

Birçok alanda kullanım sağlanan WordPress, işletme sahiplerinin de tercih ettiği bir sitedir. WordPress tamamıyla ücretsiz bir site olmasına karşın, kullanıcılarının seçimlerine göre ek ücretler alınabilir. Bunlardan biri domain ücretidir. Domain, bir web sitesinin adıdır. Eğer kullanıcılar, ücretsiz bir şekilde domain’e sahip olmak isterlerse, web sitesinin yanına WordPress. Com eklentisi eklenecektir. Eğer bu eklentinin olması istenmiyorsa, bir domain ücreti ödemek gereklidir. Bir diğer ücretli hizmet ise hosting’dir. Hosting kısaca dosyalar için alan kiralamaktır. Tabi ki tüm bu ek hizmetler kullanıcıların isteğine bağlıdır. Forum siteleri de yine WordPress altyapısına sahip olabilecek sitelerin başında gelmektedir. İnternet ortamında oldukça fazla kullanıcısı olan forumlar bir nevi web siteler arasındaki sosyal medya görevini görmektedir.

 

WordPress İle Ne Tarz Siteler Yapılabilir? 

WordPress ile her türde site kolaylıkla açılabilir. Hazır şablonlardan oluşan WordPress’te, tek yapılması gereken kullanıcıların hayal ettiği siteyi, kendi isteklerine göre oluşturmasıdır. Örneğin çok yaygın olan internet blogları için WordPress oldukça doğru bir tercihtir. İster ücretli, ister ücretsiz şekilde açılabilecek olan bloglar, tamamıyla kullanıcıların istediği şekilde tasarlanmaktadır. Ayrıca eğer bir ticaret firması için açılacak bir site varsa, burada da WordPress doğru bir tercihtir.