fbpx

YouTube, Televizyonu Resmen Siliyor

Comcast’in ve Google’ın geçen haftaki kazanç açıklamaları, marka reklamcılığındaki eğilimi ve klasik TV’nin düşüşünü gösteriyor. Bloomberg’in bildirdiğine göre NBC, Olimpiyatların reklamcılarıyla pazarlık yapıyor çünkü reytingler %42’lik oranıyla neredeyse yarı yarıya düştü.

Video Yayınları, TV Yıldızlarının Sonu Oldu

Stratechery’den Ben Thompson, Olimpiyatların reytinglerinin 2016’dan bu yana genel olarak kablo TV ile birlikte düştüğünü yazıyor. Ve denklemin diğer tarafında, kesinlikle müthiş bir çeyrek geçirmiş olan ve tipik olarak TV için ayrılmış ulusal marka reklamcılığı potasında ciddi ilerleme kaydetmeye başlayan YouTube var.

 

Google’ın baş iş yetkilisi Philipp Schindler, yatırımcılara, bir yıl önce 100 milyon olan YouTube’u 2021’in ikinci çeyreğinde akıllı TV’de 120 milyondan fazla kişinin izlediğini söyledi. Ayrıca, Nielsen’in derecelendirmelerine göre YouTube’un erişiminin %70’inin yalnızca doğrusal TV reklamcılığıyla ulaşılamayan bir izleyiciye ulaştığını söyledi. Stratechery, “Spor hâlâ marka reklamcılığının temel taşı olabilir, ancak bu apolet kesinlikle patlamak üzereymiş gibi geliyor” diye yazıyor.

 

Reklam Fiyatları Yükseldi

Amazon, Facebook, Google ve Snap, yılın ikinci çeyreğindeki kazançlarını yayınladı. Business Insider’ın bildirdiğine göre, bu çeyrekte platformlar reklam fiyatlarını da yükseltti. Örneğin, Facebook’ta reklam başına ortalama fiyat, büyük ölçüde Apple’ın “reklam hedeflemede ters rüzgarlara” neden olan son Uygulama İzleme Şeffaflığı gizlilik değişiklikleri sayesinde yıldan yıla %47 arttı. Ve Facebook, Apple’ın üçüncü çeyrekte başlayan değişikliklerinin tam etkisini hissettiğinde bu fiyatlar yükselmeye devam edecek.

 

Bu arada Snap’in fiyatları yıllık bazda %64 arttı ve platform, reklam gelirinin de ATT’nin bir sonucu olarak düşebileceğini söyledi. Fiyatlandırmanın bir kısmı, elbette, dijital video ve akışa yönelik artan talebin yanı sıra pandemi sırasında e-ticaretin yükselişiyle ilgili. Örneğin, Amazon’daki TBM’lerin maliyeti %20 arttı, güzellik ve perakende için ortalama BGBM 3,60 dolardan 8,60 dolara çıktı.